A közép-európai kockázatitőke-piac szereplői számára továbbra is az új befektetések megtalálása a legfontosabb, várhatóan azonban egyre nagyobb hangsúlyt fog kapni a portfóliókezelés is – derül ki a Deloitte kockázati tőke bizalmi felméréséből.
2018-ban több nagy exitet és tőkeemelést is láthattunk, egyelőre azonban az idei év jóval csendesebb. A felmérésben 2015 óta először fordult elő, hogy a válaszadóknak már egy harmada jelezte azt, hogy a portfoliókezelésre fognak koncentrálni a közeljövőben.
A Deloitte által megkérdezettek több mint kétharmada (70 százalék) ugyanakkor arra számít, hogy a piac aktivitása az elkövetkező hónapokban változatlan marad, 15 százalék jósol visszaesést, míg 15 százalék növekedést vár. Az új befektetéseket tekintve azonban óvatosabbak a befektetők az elmúlt időszak növekvő árazása miatt.
Elsősorban Közép-Európát, de Európa többi részét is magas árazás jellemzi, alapvetően a forrásbőség és a likvid hitelpiacok miatt. A helyi és külföldi bankok mellett a régióban megjelentek a különféle hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokra fókuszáló alapok is. Mivel egyre többen versenyeznek a korlátozott számú, attraktív befektetési célpontért, a tranzakciós szorzók magasak.
„Jelenleg magas a likviditás, és a válaszadók 75 százaléka szerint ez így is marad. Azonban a megkérdezettek 21 százaléka a finanszírozási lehetőségek csökkenését várja, mely háromszorosa a legutóbb mért értéknek, így a jelenlegi állapot várhatóan nem tart sokáig” – mondta Csűrös Balázs, a Deloitte pénzügyi tanácsadási üzletágának partnere.
A felmérés részletes eredményeit ide kattintva tekintheti meg.