Hírek

Személyi kölcsönök: 2019 és 2020 is rekordév lesz

Rekord várható 2019-ben a személyi kölcsönök piacán: a teljes piacon az új hitelek összege elérheti az 550-570 milliárd forintot, ami 25-26 százalékos növekedést jelentene éves szinten – közölte a K&H. A bank nem tart a lakosság túlzott eladósodásától, a személyi kölcsönöknél pedig szerintük nincs elszívó hatása a júliustól elérhető babaváró kölcsönnek. A növekedés jövőre is folytatódhat, igaz, az eddiginél lassabban bővülhet a piac: 2020-ban az új személyi kölcsönök összege átlépheti a 600 milliárd forintot.

Folytatódhat a személyi kölcsönök rekordsorozata: 2019-ben az új folyósítások összege a teljes magyarországi piacon várhatóan 550-570 milliárd forint lesz, ez 25-26 százalékkal, azaz 100-120 milliárddal haladja meg az egy évvel korábbi szintet, egyúttal az elmúlt 10 év messze legmagasabb értéke. A személyi kölcsönök piaca évek óta jelentős növekedést mutat: 2016 óta minden évben 100-150 milliárddal nő az új folyósítások összege.

„A K&H-nál is nagy a kereslet: az év első kilenc hónapjában 33,3 milliárd forintos összegben folyósított személyi kölcsönöket a bank, ez pedig 51 százalékos, piaci átlagot meghaladó növekedést jelent” – mondta Rajna Gábor, a K&H lakossági értékesítési igazgatója. Ebből is látszik, hogy a hitelezési fordulat után tartóssá vált a növekedés, ez egyébként a lakáshiteleknél is látható.

Rajna Gábor hozzátette, hogy a piaci növekedés több tényezőnek köszönhető. A nettó reálbérek tempós emelkedése, a lakosság pénzügyi mozgásterének javulása, a magas foglalkoztatottsági ráta és az alacsony munkanélküliség, a GDP-növekedés, valamint a tartósan alacsony kamatkörnyezet, mind-mind segíti a bővülést. Az alacsony kamatokra utalva azt is elmondta, hogy a személyi kölcsönök sokkal olcsóbbak lettek, 2012-hez képest a felére, 14 százalékra csökkent a személyi kölcsönök átlagos hitelköltség-mutatója. Bár a júliustól elérhető állami támogatással igénybe vehető babaváró kölcsön kétségtelenül kedvező konstrukció, a K&H szerint ennek nincs elszívó hatása, azaz emiatt nem torpant meg a személyi kölcsönök iránti kereslet.

Hódít az online kölcsön

A K&H személyi kölcsönöknél elért 51 százalékos növekedéshez nagyban hozzájárult az online értékesítés. A bank egy évvel ezelőtt vezette be a teljesen online igényelhető személyi kölcsönt, amely az idén szeptemberben már a folyósítások 25 százalékát adta. Ráadásul a folyósított kölcsönök felét okostelefonról adták le” az érintettek.

Vannak azonban eltérések az online és a hagyományos úton, azaz a fiókban igénylők között. Az online személyi kölcsönösök általában kisebb összeget vesznek fel: 60 százalékuk 1 millió forintnál alacsonyabb összeget kért, míg a bankfiókban értékesítettnek csak a 45 százalékára igaz ez. A neten keresztül folyósított személyi kölcsönök átlagos összege 1,25 millió forintot tett ki az idén, míg a fióki csatorna esetében 1,5 millió forint az átlag.

Az online igénylések 59 százaléka köthető 40 év alattiakhoz, az igénylők többsége férfi és átlag életkoruk 35 év. A fiókos személyikölcsön-kérelmek esetében a 40 év alatti igénylők aránya némileg kisebb, 53 százalékot tesz ki.

Az új személyikölcsön-felvételek 34 százaléka mögött egyébként gépjárművásárlás, 25 százaléka mögött a lakásfelújítás vagy –vásárlás, 18 százaléka mögött pedig hitelkiváltás állt 2019 első 9 hónapjában. 

Vannak fékek a rendszerben

A lakossági hitelek felfutásánál adódik a kérdés, hogy a növekedés nem eredményez-e túlzott eladósodást. „Akadnak kockázatok, de egyelőre a lakossági hitelállomány növekedését megfelelőnek látjuk, részben a rendszerben lévő fékek miatt. A jövedelemarányos törlesztési mutató ugyanis nem engedi, hogy egy-egy háztartás túlságosan nagy terhet vegyen a vállára. A fix kamatozású konstrukciók pedig kiszámíthatóvá teszik a törlesztést. Ugyanakkor figyelni kell a piaci folyamatokra, ha a lakosság elkezd hitelből előre fogyasztani, az középtávon komoly rizikót jelent. Fontos azonban, hogy egyelőre erről még nincs szó” – tette hozzá Rajna Gábor.

Lassabban, de meglehet a 600 milliárd

Bár 2020-ban a gazdasági növekedés lassulhat, ennek ellenére ezen a piacon folytatódhat a növekedés. Az idén várható 550-570 milliárd forint után jövőre jóval visszafogottabb emelkedésre számít a bank, de az új folyósítások összege így is elérheti a 600 milliárd forintot. A teljesen online igényelhető személyi kölcsönök pedig még nagyobb szeletet kaphatnak K&H-nál, 2020-ban már 32-38 százalékos lehet az arányuk.


Ha tetszett, oszd meg másokkal is!


Ha kérdése van, írjon üzenetet!

Tapasztalt munkatársaink 24 órán belül e-mailben válaszolnak a megkeresésekre. Személyes konzultációt is kérhet!

Kapcsolat

Rólunk

2007 óta segítjük a magyar vállalkozókat tanácsadással, kapcsolati tőkével és információval.

Szolgáltatásunk közé tartozik minden olyan pénzügyi és gazdasági tanácsadási tevékenység, ami egy sikeres projekthez, fejlesztéshez, beruházáshoz kell. Már több, mint 10 milliárd forint értékben szereztünk támogatást különböző projektekhez.