A NAV útmutatót adott ki, amelyben összefoglalja azokat a szabályokat, amelyek a másfél millió forintot meghaladó készpénzfizetések korlátozásáról szólnak. (3002/2019.)
https://www.nav.gov.hu/nav/szabalyzok/utmutatok
Az adózás rendjéről szóló törvény 114. § (3) és (4), valamint 233. § (1) és (2) bekezdései alapján:
„Egy pénzforgalmi számlanyitásra kötelezett adózó adóköteles tevékenysége keretében egy másik, szintén pénzforgalmi számlanyitásra kötelezett adózónak készpénzes kifizetést teljesít, úgy annak összege nem haladhatja meg a másfél millió forintot.
Az értékhatárba – a szerződésben meghatározott szolgáltatás vagy termékértékesítés általános forgalmi adóval növelt ellenértéke alapján – az egy naptári hónapban, egymás között teljesített kifizetéseket kell beszámítani.”
Pénzforgalmi számla nyitására kötelezett „A belföldi jogi személynek és az általános forgalmi adó fizetésére kötelezett természetes személynek – ideértve az egyéni vállalkozót is „
Nem minősül készpénzfizetésnek, amennyiben legalább az egyik fél esetében bankszámlán terhelés vagy jóváírás történik.
Ellenérték minden esetben az ÁFÁ-val megnövelt érték
Az ellenértékbe minden esetbe beleszámít a foglaló is, illetve részletfizetés esetében a részösszegeket össze kell adni.
Devizában történő fizetés esetében a kifizetés napján érvényes MNB árfolyamon szükséges az összeget átváltani.
Kölcsön, hitel, kötbér, kamat nem számít ellenértéknek, vagyis nem vonatkozik rá a szabályozás.
Fontos, hogy kapcsolt vállalkozások esetében már az 1.000.000 forintot meghaladó készpénzben történő fizetéseket 15 napon belül szükséges bejelenteni a NAV felé, mégpedig a vevőnek.
Továbbá a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzésével és megakadályozásával kapcsolatos bejelentési szabály hatálya kiterjed az árukereskedőre, akinek a 2.500.000 Ft-ot elérő vagy meghaladó összegű készpénzfizetés esetében adminisztratív és bejelentési kötelezettsége van.
A könyvelők és az adózási szakemberek az általános szabályokról többnyire tájékoztatják az ügyfeleiket, de vannak olyan speciális területek szabályozások, amelyeknek vannak külön, egyedi szabályrendszeri, így mindenképp érdemes utána járni ezeknek.
A szabályok betartás minden esetben a vállalkozás kötelessége és felelőssége.