Egy új gép beszerzése, munkavállaló felvétele vagy képzése esetén, valamilyen új innovatív ötlet megvalósítása előtt érdemes szétnézni az Európai Uniós illetve hazai pályázati lehetőségek között.
A pályázaton indulni kívánó céggel szemben vannak olyan alapvető elvárások, amelyek szinte minden pályázat esetében felmerülnek. Ilyen többek között a minimum 1 teljes (365 napos) lezárt üzleti év, legalább 1 fő statisztikai létszám, valamint az adó és köztartozás mentesség.
A hazai pályázatok a Magyar Állam finanszírozásában történik, ezzel segítve a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások forráshoz jutását.
Az Európai Uniós források 2014-2020 között a Széchenyi 2020 Programok keretében kerültek és kerülnek meghirdetésre, és ún. Operatív Programokba vannak rendezve a forrás célja szerint.
A jelenlegi időszak operatív programjai az alábbiak:
- Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP)
- Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP)
- Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP)
- Közigazgatás– és Közszolgáltatás- Fejlesztési Operatív Program (KÖFOP)
- Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP)
- Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP)
- Vidékfejlesztési Program (VP)
- Rászoruló Személyeket Támogató Operatív Program (RSZTOP)
- Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program (IKOP)
- Magyar Halgazdálkodási Operatív Program (MAHOP)
A Pest megyén kívül működő vállalkozások számára elsősorban a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) felhívásai érdekesek, míg a Pest megyében működők a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP) keretében találhatnak lehetőségeket. Sajnos a Budapesten működő vállalkozások számára csak nagyon kevés pályázati lehetőség elérhető, de például energetikai, képzési támogatás a számukra is elérhetőek szoktak lenni.
Az aktuális pályázati felhívások a palyazat.gov.hu oldalon elérhetőek teljes terjedelmükben, bár sokszor annyira összetett feltételrendszert tartalmaznak, hogy érdemes pályázatíró segítségét kérni az értelmezésükhöz. Első lépésként mindig azt érdemes megvizsgálnunk, hogy a felhívásban rögzített pályázóval szemben támasztott elvárásoknak cégünk megfelel-e, majd második lépésben a felhívás kiválasztási feltételrendszerét is meg kell nézni, hogy a pályázaton történő induláshoz szükséges minimum pontszámot elérjük-e, hiszen ezek hiányában a pályázati anyagunk érdemi vizsgálat nélkül elutasításra kerül.
A pályázat benyújtását követően lehetőség van egyszeri hiánypótlás benyújtására, amelyre fel is szólít a pályázatot elbíráló szervezet.
Nyertes pályázat esetén a következő lépés a Támogatási szerződés megkötés, és bizonyos esetekben az elnyert támogatási összeg mértékéig biztosíték nyújtása, bankgarancia vagy ingatlanfedezet formájában. Nem köteles biztosítékot nyújtani az a kedvezményezett, amely rendelkezik legalább egy lezárt, teljes (12 naptári hónapot jelentő) üzleti évvel, és szerepel az Art. 178. § 32. pontja szerint közzétett köztartozásmentes adózói adatbázisban. A biztosítéknyújtási kötelezettség alól a Kedvezményezett a feltételeknek való megfelelés esetén kérelem benyújtásával mentesülhet.
A megvalósítás során nagy figyelmet igényel, hogy minden adminisztráció megfelelően és pontosan történjen, a szerződések, számlák, teljesítés igazálok megfelelő formában és tartalommal kerüljenek kiállításra, hiszen a pályázatok elszámolása során ezeket a dokumentumokat szükséges lesz benyújtani. A pályázatok többnyire utófinanszírozottak, vagyis a már kiállított és kifizetett számla benyújtását követően fizeti ki a hatóság a támogatási részt, de általában lehetőség van 25-50% előleg lehívására